Rádi bychom se Vám připomínali reklamou na jiných webech, abyste na nás nezapomněli. Souhlasíte? Další informace

Ne Souhlasím
Sladidlo DiaChrom
CZ ▼
Víc než jen sladidlo...     Žádejte v lékárnách
 

Hodnoty cukru v krvi - tabulka

 
 

Termín krevní cukr vyjadřuje množství glukózy v krvi. Glukóza je látka, která se nachází například v cukru a je nezbytně nutná pro fungování lidského těla. Množství glukózy v krvi se v průběhu dne mění. Závisí totiž například na okamžiku měření - na lačno/po jídle/po fyzické aktivitě a na osobě, která si krevní cukr mění - zdravý člověk/diabetik.

Jak vysoký bývá krevní cukr?

Zdravý člověk
  Cukr v krvi
na lačno 5,5 mmol/l
po jídle 7,5 mmol/l
Diabetik
  Cukr v krvi
na lačno 4,0 - 6,0 mmol/l
po jídle 5,0 - 7,5 mmol/l

Co znamená mmol/l?

Tato zkratka znamená milimol na litr a v České republice je to jednotka běžně používaná pro vyjádření množství glukózy v krvi. U glukometrů se ale můžete setkat i s jednotkou mg/dl (miligram na decilitr), která se používá v zahraničí. V nastavení glukometrů si můžete obyčejně vybrat tu jednotku, která vám vyhovuje více.

Pro převod mezi jednotkami mmol/l a mg/dl použijte vzorce

  • mg/dl = 18 × mmol/l 
  • mmol/l = mg/dl : 18

Jak se hodnota krevního cukru mění v průběhu dne?

Takto se může měnit množství glukózy v krvi v závislosti na snídani, obědu a večeři

Křivce, která zachycuje množství glukózy v krvi, se říká glykemická křivka.

Kolik gramů glukózy by mělo být krvi?

Pokud vyjdeme z předpokladu, že lidské tělo obsahuje 5 litrů krve a přepočítáme ideální množství krevního cukru 5,5 mmol/l na gramy, je výsledek 5 gramů glukózy. Tolik glukózy najdeme zhruba ve dvou velkých kostkách cukru.

Jak se krevní cukr měří?

Nejpřesnějších výsledků dosáhne laboratorní rozbor krve. Tato metoda je ale zdlouhavá, protože vyžaduje cestu k lékaři. Proto se k rychlému (ale méně přesnému) měření používají takzvané glukometry. Do glukometru se vloží "jednorázový testovací proužek", který potřete kapkou krve, a glukometr pomocí fyzickálně-chemických procesů na proužku určí přibližné množství glukózy v krvi. O něco pohodlnější způsob měření hladiny glukózy v krvi přinášejí bezdrátové senzory, které vyžadují jedno vpíchnutí (např. do paže) jednou za 14 dní - to je doba, po kterou bezdrátový senzor obyčejně vydrží pracovat.

Proč je hodnota krevního cukru důležitá?

Vysoká hladina glukózy v krvi poškozuje kardiovaskulární systém, čímž způsobuje zdravotní problémy v celém těle.

Jak snížit hladinu krevního cukru?

Kromě léků na předpis nebo podáváním inzulínu se snížením krevního cukru pomáhá vhodná tělesná hmotnost, úprava stravy, fyzická aktivita nebo chrom, který najdete třeba ve sladidle DiaChrom.

 

 

 

Další články


Úloha inzulínu

Slinivka břišní je nejčastěji spojována s produkcí trávicích enzymů. Produkuje však i velice důležitý hormon inzulín, který v těle ovlivňuje velké...

Celý článek
Glukózotoleranční faktor

Po objevení inzulínu a jeho zavedení do lékařské praxe se postupem času registrovaly případy, které jakoby vybočovaly z jakéhosi pomyslného...

Celý článek
Může DiaChrom ovlivňovat hladinu cukru v krvi?

Ano, může! Je to díky jeho unikátnímu složení. DiaChrom kromě sladící složky obsahuje i speciální komplex označovaný také jako glukózotoleranční...

Celý článek